porty na-mazurach.pl

przewodnik
  Jezioro Boczne

Jezioro Boczne jest południowo- zachodnią odnogą Niegocina. Jezioro to leży na szlaku, który łączy południową część Wielkich Jezior z północnymi. Powierzchnia tego akwenu wynosi 18,3 ha. Jego długość maksymalna to około 3 km, a szerokość 900 m. Wzdłuż linii brzegowej ulokowane są dwie miejscowości: Bogaczewo i Rydzewo. Jezioro w okresie letnim wielokrotnie "zakwita", dlatego rano może nas zaskoczyć kolor wody. Przez jezioro prowadzi szlak żeglugowy, dlatego jest ono akwenem dobrze oznaczonym znakami nawigacyjnymi.

Płynąc z południa po minięciu kanału Kula wpływamy na wodę Jeziora Bocznego. Niestety nie znajdziemy dogodnych warunków na postój potrzebny do sklarowania jachtu. Można przybić w pobliżu zachodniej główki kanału, lecz podłoże skrywa płytko leżące kamienie. Południowa część jeziora, wąska zatoczka nie zachęca do postoju. Wschodni i zachodni brzeg porośnięty lasem, wzdłuż którego rozciągająca się pas trzciny. Pozostaje klarowanie jachtu na wodzie, jednak zachowajmy ostrożność - w okolicach kanału panuje zazwyczaj wzmożony ruch.

Płynąc w głąb jeziora, gdy na trawersie naszej łodzi ukażą się pierwsze budynki, w Bogaczewie, przy zachodnim brzegu znajdziemy pole biwakowe. Trzymajmy się z dala od wschodniego brzegu wzdłuż, którego rozciąga się ogromna mielizna. Mielizna ma piaszczyste dno, ale jest bardzo płytka. Każde ugrzęźnięcie przy niesprzyjających wiatrach, może przysporzyć nam nie lada kłopotów. Mielizna oznaczona jest czerwonymi bojami, które niestety często są ignorowane przez żeglarzy.

Dopływamy do Rydzewa, które leży na wschodnim brzegu Bocznego i południowym Jeziora Niegocin. W wiosce można uzupełnić brakujące zapasy. Naprzeciwko Rydzewa, znajduje się wieś letniskowa Bogaczewo. Wieś posiada przystań z pomostami, które pozwalają w wygodny sposób zacumować. Skierujmy dziób naszego jachtu na północny- wschód. Lewą burtą miniemy niewielki cypel, na którym (po jego południowej stronie) znajdziemy odpowiednie miejsce na nocleg, z polem namiotowym i miejscem na ognisko. Podejście do brzegu jest dogodne. Przesmyk stanowi granicę pomiędzy jeziorami Niegocin i Boczne. Po minięciu cypla, przed nami rozpościera się szeroka tafla wody Jeziora Niegocin.

  Ostrzeżenia nawigacyjne
  • Przez wschodnią część jeziora rozciąga się potężna płycizna.
 wstecz
na skróty

Copyright © 2005-2022 BDG ACME. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt | Mapa serwisu | Nota prawna | Regulamin | Oferta dla firm | Logowanie

Czartery jachtów na Mazurach. Szybki czarter jachtów Mazury .
Jachty i czartery jachtów Mazury.