porty na-mazurach.pl

przewodnik
  Jezioro Przystań

na-mazurach.pl - Wielkie Jeziora Mazurskie - Przystań - przewodnik, interaktyna mapa Mazur


Jezioro Przystań jest określane często jako najczystszy akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Przyciąga ono swymi urokami liczne rzesze płetwonurków szukających dobrych warunków do nurkowania na dużych głębokościach. Z jeziora Przystań kierujemy się na południe wzdłuż zachodniego brzegu Mamr Właściwych. Zanim popłyniemy dalej, warto zatrzymać się w miejscu o niezwykłych walorach historycznych. W południowo-zachodniej części jeziora Przystań bierze swój początek niedokończony, zamknięty dla żeglugi Kanał Mazurski. Postój w tym miejscu ułatwią pomosty znajdujące się w sąsiedztwie pola biwakowego. Brzeg jest tu płytki i piaszczysty. Podczas przybijania do brzegu musimy zwrócić uwagę na kierunek wiejącego wiatru. W przypadku wiatrów dopychających bezpiecznie jest rzucić kotwicę. W pobliżu pola biwakowego znajdziemy kąpielisko i plażę.

Lokalną atrakcją przyciągającą w ten rejon wielu żeglarzy są również bunkry z okresu II wojny światowej. Mieściła się tu niegdyś główna kwatera niemieckich wojsk lądowych. Żeglując dalej na południe w kierunku Kirsajt, mijamy prawą burtą niewielką wysepkę Sosnówkę. Przed dziobem widzimy ścianę drzew i szeroki pas trzcin. W tym gąszczu możemy jednak znaleźć wąski przesmyk pomiędzy brzegiem zachodnim i wyspą Upałty. W przesmyku jest dość płytko, należy zachować ostrożność.

Wpływając przesmykiem na Małe Mamerki, lewą burtą mijamy największą na Mazurach wyspę Upałty. Brzegi po obu stronach są niegościnne, z wyjątkiem niewielkiego kanaliku na zachodnim brzegu Mamr prowadzącego na niewielkie, owiane legendą jezioro Pniewskie. Wyspę Upałty również warto odwiedzić, chociaż cumowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach.

Kierując się dalej na południe, mijamy lewą burtą dwie niewielkie wysepki . Wyspy Gniłe i Małą Kępę. Wyspy te wyznaczają obszar rozległej mielizny oznaczonej w przypadku największej z nich. W tym rejonie na trawersie mijamy przystań i zabudowania w Kietlicach i łagodnie zmieniamy kurs ku południowemu wschodowi. Brzegi jeziora na tym odcinku są porośnięte podmokłym lasem, a szeroki pas trzcin uniemożliwia postój. Jedynie przy samym wejściu na jezioro Kirsajty, przy północnym brzegu Ostrego Rogu, jest miejsce wykorzystywane niekiedy na postój.


 wstecz
na skróty

Copyright © 2005-2022 BDG ACME. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt | Mapa serwisu | Nota prawna | Regulamin | Oferta dla firm | Logowanie

Czartery jachtów na Mazurach. Szybki czarter jachtów Mazury .
Jachty i czartery jachtów Mazury.