porty na-mazurach.pl

przewodnik
  Jezioro Tajty

 
na-mazurach.pl - Wielkie Jeziora Mazurskie - Tajty przewodnik, interaktyna mapa Mazur
 
Opracowanie tekstu:
www.vipczarter.pl


Jezioro Tajty jest położone na południowy zachód od Giżycka. Można je zaliczyć do szerokiej grupy jezior rynnowych. Jeziora tego typu są długie i wąskie, a niejednokrotnie głębokie. Długość Tajt jest szacowana na ponad 5 km, szerokość dochodzi do 1,5 km, a maksymalna głębokość to 34 m. Jezioro ma połączenie z wodami jeziora Kisajno (przez Kanał Piękna Góra) i z jeziorem Niegocin (poprzez Kanał Niegociński).

Zbiornik jest wyraźnie podzielony na szeroko rozlaną część zachodnią i na wąską, długą część wschodnią. Rzeźba linii brzegowej jeziora wykazuje duże zróżnicowanie. Cały akwen, poza fragmentami położonymi w bezpośrednim sąsiedztwie kanałów, objęty jest strefą ciszy. Jezioro zaliczone jest do typu sielawowego. Najbardziej wysuniętą na wschód część jeziora stanowi mała zatoka, do której zbiegają się dwa kanały. Pierwszy z nich to Kanał Niegociński mający swe ujście we wschodniej części zatoki. Łączy on wody Tajt z jeziorem Niegocin. W sąsiedztwie ośrodka znajdziemy bazę rybacką z portem jachtowym. Drugi kanał tworzą zwężające się wody jeziora w północnej części zatoki. Kanał Piękna Góra prowadzi nas na malownicze i nieco szersze wody jeziora Kisajno.

Nie zapominajmy, że na tych wodach obowiązuje strefa ciszy (zakaz pływania na silnikach spalinowych). Granicę strefy ciszy wyznacza boja usytuowana w wąskim przesmyku. Żeglując na zachód w głąb jeziora Tajty, za boją wpływamy w wąski, długi, wijący się korytarz. Brzegi są tutaj wysokie, niekiedy strome, porośnięte trzciną. Z lewej burty można dostrzec szereg dogodnych do zacumowania miejsc. Z prawej burty dla odmiany brzeg wydaje się mało gościnny aż do niewielkiego cypla, który mijamy lewą burtą. Dalej na zachód wody jeziora ulegają minimalnemu rozszerzeniu. Tam znajdziemy na prawym brzegu miejsce na biwak dla kilku jachtów. Powoli zbliżamy się do najwęższego przesmyku, na wysokości którego leży wieś Wrony. W tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż jest bardzo wąsko. Dodatkowym utrudnieniem dla żeglarzy pływających po tym obszarze mogą być zastawione sieci rybackie.

Zachodnia część jeziora jest znacznie szersza, przechodzi miejscami w kilometrowej szerokości rozlewisko. Brzegi tej części jeziora są bardzo niegościnne. Różnica między wschodnią częścią jeziora (wąska, długa rynna) a zachodnią częścią Tajt (duże rozlewisko) jest bardzo widoczna. Po przepłynięciu przesmyku oddzielającego obie części jeziora z lewej burty widzimy rozległą zatokę utworzoną przez półwysep wdzierający się głęboko w wody jeziora. Jest tu mały porcik Wilkasy-Zalesie dla kilkunastu jachtów z dobrym zapleczem i kąpieliskiem. W centralnej części szerokiego akwenu, w pobliżu północnego brzegu, znajduje się Wyspa Malinowa. Jest to doskonałe miejsce na biwak. Najbardziej wysunięta na zachód część Tajt to niewielka zatoczka oddzielona od jeziora torami kolejowymi. Z tego miejsca możemy już wracać tą samą drogą, którą tutaj przypłynęliśmy, kierując się na główny szlak jezior mazurskich.  Wybrane przystanie


Nazwa portu
Miejscowość
Oferta
Marina Bełbot - Yacht - Charter
Wilkasy
YACHT PORT
PIĘKNA GÓRA
              
Jacht Port Gospodarstwo Rybackie
Piękna Góra
                
Yacht Port
Piękna Góra
            
Port Tajty
Wilkasy
            
Piękna Góra port
Giżycko
                
Yacht Port Gospodars
Piękna Góra 4c
              
Yacht Port
Piękna Góra
              
  Ostrzeżenia nawigacyjne

  • W przesmyku pomiędzy Tajtami wschodnimi i zachodnimi, na wysokości wsi Wrony, mogą znajdować się sieci rybackie.
  • Płynąc ze wschodu, trzeba uważać na niespodziewane podmuchy wiatru.

Kanał Niegociński
Kanał Piękna Góra
 wstecz
na skróty

Copyright © 2005-2022 BDG ACME. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt | Mapa serwisu | Nota prawna | Regulamin | Oferta dla firm | Logowanie

Czartery jachtów na Mazurach. Szybki czarter jachtów Mazury .
Jachty i czartery jachtów Mazury.